Adobe Creative Cloud - cenové šílenství

Adobe Creative Cloud. Určitě už jste o něm slyšeli. Pokud ne, tak to není tak úplně obyčejný cloud, jakých se v poslední době vyrojilo, jako hub po dešti. Adobe Creative Cloud v první řadě nabízí zajímavou alternativu pořízení software. Namísto klasického modelu, kdy za svoje peníze dostanete instalační CD (případně link na download) a právo používat konkrétní verzi aplikace teoreticky až do skonání věků, tady můžete platit měsíční “půjčovné”. Opět teoreticky si můžete půjčit některou aplikaci třeba jen na jeden měsíc a zaplatit logicky mnohem méně, než za její doživotní licenci. Cloudové úložiště a skutečnost, že požívaná aplikace je vždy v nejnovější verzi, už jsou jen třešničky na dortu.

Ve skutečnosti to u Adobe postavili tak, že za měsíční paušál si můžete půjčit aplikace všechny. Tedy celý balík Master Collection plus programy, o kterých jsem dosud ani neslyšel. A navíc, není možné zaplatit půjčovné jen na jeden měsíc. Typicky se podepisuje smlouva na jeden rok. Lze se jí vyhnout, ale podobně jako u mobilních operátorů je tento čin finančně penalizován.

Je pochopitelné, že málokdo všechny aplikace potřebuje. Takže si každý musí rozmyslet, jestli ho roční smlouva na půjčení všech aplikací vyjde levněji, než jednorázový nákup vhodného balíku. K tomu je ovšem potřeba cenu toho půjčovného znát! A tady začíná tragický příběh, který se mi právě přihodil.

Všechno začalo tím, že mi před pár dny přišel direct mail z Adobe.

Já jsem již věděl, že Adobe Creative Cloud existuje a že to znamená přístup ke všem aplikacím Adobe v nejaktuálnější verzi. Dále jsem tušil, že bude potřeba uzavřít smlouvu na celý rok a že ceny jsou velice rozdílné pro Evropu a pro Ameriku. Nevěděl jsem ale, kolik to přesně stojí. A hlavně jsem nevěděl, na kolik počítačů budu moci aplikace nainstalovat. V direct mailu byla uvedena cena 36.89 EUR za měsíc. 

Protože nechci rovnou Creative Cloud koupit, zajímám se jen o podmínky, kliknul jsem na Learn more. Odkaz vedl na tuto stránku https://www.adobe.com/ie/products/creativecloud.html?trackingid=JZWQT

kde se mi ukázala cena 59,03 EUR. Již v tuto chvíli jsem začínal tušit, že to s cenou Creative Cloud nebude jednoduché a rozhodl jsem se jít na to z jiné strany. Podívám se nejprve na stránky českých distributorů. Minimálně tam budou ceny platné v ČR a snad i popis v češtině. 

Na stránkách Digitalmedia mě překvapilo, že v ceníku je pouze Adobe Creative Cloud Team Ready v české a anglické verzi. Ten český za 973 EUR na celý rok. To máme 81,08 EUR měsíčně. Naprosto se nekoná cokoliv, co by alespoň připomínalo Standalone, nebo soukromou licenci. Vyvstává otázka, co je proboha Team Ready?

Odkaz popis Creative Cloud Team Ready vede na tuto stránku. https://wwwimages.adobe.com/www.adobe.com/content/dam/Adobe/en/products/creativesuite/companies/pdfs/CCTR-offer-overview.pdf

na dvou stránkách pdf dokumentu je stručně vysvětleno, jak je Team Ready úžasný. Není tu žádná cenovka, ani další link. Výborně, tuto stránku zavírám a pátrám dál. Druhý odkaz na stránkách Digitalmedia popis Creative Cloud na www.adobe.cz vede sem: https://www.adobe.com/cz/products/creativecloud.html

Nechci zde kritizovat, že české stránky Adobe jsou přeložené pouze z části. Chápu, že při množství materiálů, které mateřská firma generuje, se všechno přeložit nedá. Zajímavá je jiná věc. Objevil jsem další cenovku. Tentokrát 47,99 EUR. 

Zkusím to tedy ještě odjinud. Na stránkách Amos Software poměrně snadno nalézám, konkrétně zde  https://www.amsoft.cz/Produkty/Adobe/creativecloud/main.html český překlad toho, jak je Team Ready úžasný. 

To podstatné podle mě je, že momentálně Creative Cloud funguje pouze pro jednotlivce. Tuto službu ale oficiální distributoři nenabízejí. Dá se koupit přímo na stránkách Adobe, případně na Amazon.com. Adobe hodlá ještě v roce 2012 zprovoznit speciální podobu této služby i pro organizace - Creative Cloud Team. Přestože tato služba ještě nefunguje, mohou si organizace pořídit Creative Cloud Team Ready, což je vlastně předobjednávka. Praktické výhody v tom nevidím žádné, ale to je možná proto, že nejsem organizace.

Když už jsem se zmínil o Amazonu, z jejich stránek to vypadá, že Creative Cloud lze předplatit na 3 nebo 12 měsíců. 

V obou případech zaplatíte 49,99 USD za měsíc. Nepokoušel jsem se licenci objednat, abych zjistil, v kterém okamžiku si Amazon všimne, že nejsem z USA a objednávku stornuje.

Takže zpátky na začátek. Pozavírám všechna okna internetu, protože už jsem se definitivně ztratit a v direct mailu od Adobe znovu klikám na Learn more. Dostávám se na pravděpodobně anglické stránky Adobe https://www.adobe.com/ie/products/creativecloud.html?trackingid=JZWQT

s cenou 59,03 EUR. tady už jsem byl. Tentokrát se ceny nezaleknu, stránku nezavřu, místo toho kliknu na Join. Vyskočí na mě následující formulář.

Tentokrát jsem se zalekl. Zavírám formulář a zkusím druhou volbu - modrý odkaz Upgrade by 31. August and save ... Dostanu se na tyto stránky https://creativecloud-specialoffer.adobe.com/special-offer/?loc=en_GB&cc=ie

Tady to vypadá, že když zadám Adobe ID, rovnou budu zaregistrován do Cloudu, což teď nehodlám riskovat. Potěšující je, že cena uvedená zde - 36,89 EUR - odpovídá ceně proklamované v direct mailu. 

Dále jsem se teprve tady dočetl podstatnou informaci. Tato cena platí pro stávající zákazníky. Přesněji řečeno pro majitele jakékohokoliv produktu (v plné licenci) CS3 a novějšího. A ještě, že je to zaváděcí cena pouze na první rok. 

Začínám mít pocit, že musí existovat ceník, ve kterém bude uvedena cena běžná pro nové zákazníky a cena zvýhodněná pro stávající zákazníky. Nicméně stále jsem se k němu neproklikal.

Také mi přijde, že touto cestou jsem dojel až na konečnou. Zase zavřu všechna okna internetu a v direct mailu od Adobe kliknu na poslední možnost - Join now. Odkaz vede na stránku, kterou jsem před okamžikem zavřel. Přímá registrace za 36,89 EUR. Ještě se tu dá kliknout na Learn more. Odkaz vede na tyto stránky https://www.adobe.com/en/products/creativecloud.html

Opět stránky Adobe, tentokrát pravděpodobně americké. Opět s novou cenou, tentokrát 49,99 USD. Alespoň je ta cena stejná, jako na Amazonu. 

Modrý odkaz Upgrade from CS and safe 40% Offer for existing customers vede zpět na registraci za 39,89 EUR. Tuto stránku zavřu a na stránce předchozí kliknu na Join. Stal se zázrak. Tento odkaz vede sem https://creative.adobe.com/plans

Konečně jsem se tedy doklikal k opravdovému ceníku. Z něj je patrné, že skutečně lze předplatit Adobe Creative Cloud bez roční smlouvy, a to za 74,99 USD měsíčně. Kupodivu zde se to tváří, že lze platit Cloud měsíc po měsíci. O 3 měsících, jak je uvedeno na Amazonu, ani zmínka. 

Další možnost je podepsat smlouvu na rok. Pak vychází cena předplatného na 49,99 USD měsíčně. A pokud se můžete prokázat sériovým číslem od nějakého produktu CS3 nebo novějšího, můžete mít první rok Cloudu dokonce jen za 29,99 USD měsíčně. 

Tyto ceny se ovšem týkají platby v dolarech. Pokud přepnete měnu například na Eura, zjistíte, že Adobe má opravdu zajímavý kurzovní lístek.

Předpokládám, že tady jen Adobe zjednodušilo ovládání. Platbou v dolarech mají na mysli nákup v Americe, platbou v Eurech se myslí nákup v Evropě. Že je cenová politika Adobe vůči Evropě doslova diskriminační, na to už jsme si zvykli.

Na začátku článku jsem měl 2 otázky: 

Za prvé, kolik to stojí? Nejpřesnější odpověď, které jsem se dobral, zní: Záleží na měně. V Čechách při platbě v Eurech pravděpodobně 61,49 EUR měsíčně vč. DPH, pokud se Adobe upíšete na jeden rok. A 36,89 EUR měsíčně, pokud máte nějaký předchozí produkt a možná taky, pokud objednávku stihnete do 31.8.2012. Ale všechno je to Pravděpodobně.

A za druhé, na kolik počítačů budu moci aplikace z licence Creative Cloud nainstalovat? Odpověď zní 2. Stejně jako u klasických krabicových verzí. Našel jsem to nakonec na stránkách Adobe v Častých dotazech https://www.adobe.com/cz/products/creativecloud/faq.html

Adobe si rozhodně zaslouží velké Plus za to, že skutečně zrealizovali "půjčovnu" software. Ale dávám jeden černý puntík za naprostý chaos v cenách a jejich dokonalou nedohledatelnost.