Černý čtvrtek 17.11.2011

Čtvrtek 17.11.2011 se ukázal, alespoň pro mě, jako jeden z nejnepovedenějších dnů za hodně dlouhou dobu.

Nejprve jsem přišel na to, proč počítač na chalupě tvrdí i o důkladně prověřených stránkách, jako je seznam.cz, že jsou nedůvěryhodné, ba dokonce plné nebezpečného kódu. Vlivem jeho velmi malého využití mu klekla baterka od hodin. Ta maličká baterka, co je na každé základní desce, která udržuje nastavení BIOSu a krmí hodiny, když počítač není pod proudem. Vynuloval se BIOS. Za prvé to není žádná tragédie, neboť heslo nepoužívám a jeho nastavení mám víceméně tovarní. A za druhé si toho stejně nejsem schopen všimnout a už vůbec nevím, co bych v tom BIOSu měl opravit. Všimnul jsem si ale, že hodiny na liště ukazovaly 20:10, přestože bylo poledne. Tak jsem zkontroloval datum. 10. 2. 2002. Tak proto ty potíže s certifikáty.

Opravil jsem tedy systémové datum a čas. Antivir mi nejprve zdělil, že má značně zastaralé databáze (asi 9 let). Vzápětí zjistil, že má 2 roky propadlou licenci a odporoučel se. Ještě několik dalších aplikací postřehlo, že nebyly 9 let aktualizovány, ale podařilo se mi je umlčet. Firefox přestal otravovat s propadlými certifikáty. Přestal totiž jít internet. Úplně. Packety odcházejí, ale žádné nepřicházejí. Nevím si s tím rady. Vzdávám to a jedu domů.

Doma jsem chtěl koupit něco na eBay. Ne snad proto, že bych se nakupováním uklidňoval. Měl jsem ten nákup v plánu už pár dnů a teď jsem na to měl čas. Tu věc jsem našel. Zkontroloval jsem, že prodejce nemá problém se zasláním zboží do ČR. Odkliknul jsem Buy Now, proklikal se až na stránky PayPalu. A ouha!

Na stránce PayPalu je jenom cena. Jinak lautr nic. Žádné informace o transakci. Žádné tlačítko pro odsouhlasení platby. Prostě nic. Ke zlepšení situace nepomohla ani změna jazyka, ani reload stránky. V tu chvíli mě ještě nenapadlo, že by problém mohl být v tom, že stránka není napsána pro Firefox. A protože se nic dělat nedalo, stránku jsem zavřel. Samozřejmě se tím pádem zavřela i cesta zpět k nalezenému produktu. Přihlásil jsem se k PayPalu a zkontroloval historii transakcí. Žádné peníze neodešly. Zkontroloval jsem poštu. Nepřišla žádná výzva k platbě. Podívat se do historie na stránkách eBay mě nenapadlo.

Nechal jsem situaci asi 2 hodiny uležet. Když se ani pak nezměnil výpis na PayPalu, ani nepřišel žádný mail z eBay, prostě jsem našel kýžený produkt od jiného prodejce a objednal. Situace se opakovala. Opět stránka PayPalu úplně vybrakovaná. Jediné, na co se dalo kliknout byl Feedback. A tak na technickou podporu PayPalu odešel jeden printscreen doprovázený poměrně krátkým, za to však velmi sprostým dopisem.

Jeden rozdíl ovšem v druhé objednávce přece jenom byl. Tentokrát přišla mailem výzva k platbě. Ale jak mám sakra zaplatit , když se mi ukazuje v "bance" prázdná stránka?!? Teď teprve mě napadlo, že by mohl být problém s prohlížečem. Spustil jsem tedy Internet Explorer. Bohužel to bylo jeho první spuštění od instalece OS. Takže se mě IE zeptal, jestli se má nastavit, jako výchozí prohlížeč. Jestli se mají přetáhnout kontakty z předchozího prohlížeče. Jestli se jako výchozí vyhledávač má nastavit Bing. Jestli se má Bing přidat nevím do čeho. Jestli chci ikonku IE na ploše a v menu Start. A ještě další hromadu "Jestli...". Trpělivě jsem během 5 minut na všechny otázky odpověděl NE. Pak jsem se v IE přihlásil na eBay. Tam jsem zjistil, že 2 položky čekají na zaplacení. Kliknul jsem na Pay Now u té starší. Na stránce PayPalu se tentokrát objevila spousta informací navíc. A hlavně se objevilo tlačítko Confirm. Po zaplacení dorazilo mailem potvrzení platby.

A pak přestal jít internet! Možná si chlapci od PayPalu přečetli můj feedback a urazili se. Nevim. Až mi zase internet půjde, budu přemýšlet, co s nezaplacenou položkou na eBay.