Jak jsem instaloval Zoner Photo Studio 18

Je pátek třináctého. Moje lehká pověrčivost mě nabádá, abych se dnes nepouštěl do žádných velkých projektů. Ale chci vyzkoušet fungl novou verzi Zoner Photo Studia. Mám k tomu totiž hned 2 pádné důvody.

Za prvé:
Před pár dny jsem zjistil, že mi v mém léty prověřeném a dosud spolehlivém Photo Studiu 13 přestal fungovat Geotaging. Naposledy, když jsem se pokusil doplnit u fotografií GPS souřadnice, namísto Google map jsem viděl jen šedivou plochu.

Ona tam ta mapa evidentně byla. Nešlo o to, že by se nestahovala data, nebo že by na danném místě zrovna Googlu chyběly podklady. Při posouvání mapa v okně problikávala. Ale jakmile jsem pustil myš, okno se vyplnilo šedou barvou. Evidentně u Googlu něco vylepšili a Zoner měl najednou problém se zobrazením. Je to min. 5 let starý program. Nemůžu doufat, že mi ho honem někdo zazáplatatuje.

A za druhé:
Snoubenka si stěžuje, že jí Photoshop na úpravu fotek nevyhovuje. Práce s vrstvama je pro ni zbytečně složitá. Nechápe, proč při otevření RAWu ten program vypadá úplně jinak (lépe), než při otevření JPEGu. A co je nejdůležitější, Photoshop (tedy jeho ovládací prvky) je nudně šedivý.

Přestože je pátek třináctého, je správná doba nainstalovat Zoner Photo Studio 18. To přece nezabere víc, jak ¼ hodiny. Snadno jsem našel a stáhnul zkušební verzi. Instalace proběhla úspěšně. 

- ”Spustit Zoner Photo Studio 18?” 
- “Jasně!”
- “Zadejte e-mail, pod kterým se chcete přihlašovat”

Krucipísek, já se nechci nikam přihlašovat. Hlavně ne těď! Já chci akorát vyzkoušet, jestli se v tom programu dají k fotkám přiřazovat GPS souřadnice, resp. jestli to funguje s Google mapama lépe, než před-před-před-před-předchozí verze. Na to se snad nikam přihlašovat nemusím!
- “Musíte”

A tak si vytvářím účet u Zoneru. Není na tom nic zajímavého, ani zábavného. Přijde mi jeden potvrzovací e-mail. Vymyslím si heslo. Hlavně si ho musím někam napsat, protože začínám tušit, že až budu psát do chatu technické podpoře, že mě nasrali, budu to heslo potřebovat.

Vracím se do programu a přihlašuji se k právě založenému účtu. To mnohem zábavnější okno na mě ale číhá schované pod tím přihlašovacím.

- “Program nejde spustit”

Nemám nejmenší tušení co by tak mohlo být Direct2D. Ale rozumím té části “Nainstalujte aktuální ovladače grafické karty”. Je pravda, že ovladače grafárny jsem aktualizoval před rokem. Možná. Jenomže já už si nepamatuji, jakou vůbec v počítači mám grafickou kartu. Naštěstí si pamatuji, že existuje prográmek GPU-Z, který mi to zjistí. A nemusí se instalovat. A dokonce jsem ho našel na disku.

Jméno grafické karty je hned na prvním řádku. Na stránkách AMD (protože ATI už dávno není ATI, ale AMD) mají k mé grafické kartě spoustu Catalystů. Matně si vzpomínám, že ATI byla ta divná firma, která místo univerzálního slova Driver používala nicneříkající Catalyst. Stahuji ten s nejvyším číslem verze a instaluji.

Ještě štěstí, že jsem nedal expresní instalaci. Tolik zbytečného kódu jsem si snad ani nezasloužil. Každý běžný uživatel bezpochyby nutně potřebuje ke své grafárně SDK (balíček vývojářských nástrojů) a Vision Engine (vůbec netuším, co by to mohlo být). Já potřebuji akorát Grafický ovladač, Himl Herdek! A proč, ten samotný zabírá 90 MB? Pro pořádek, instalace Zoner Photo Studia, kvůli které tohle podstupuji, má 70 MB. Už chápu, proč firma ATI přestala existovat. Jenom nechápu, že ji někdo koupil.

Instalace ovladače proběhla úspěšně. Grafika se nesype, neběží viditelně pomaleji než dosud, a dokonce mi i funguje zvuk, přestože jsem si dovolil nenainstalovat Ovladač zvukového zařízení. 

- ”Spustit Zoner Photo Studio 18?” 
- “Jasně!”
- “Program nejde spustit”

Aktualizace driverů ke grafické kartě, zdá se, nepomohla. Jdu si vyhledat, co to ten Direct2D je. Na stránkách Microsoftu píší něco v tom smyslu, že je to součástí DirectX a že se to instaluje přes Windows Update. Toho jsem se bál. Aktualizace Windows jsou moje noční můra. Hlavně proto, že po nich počítač vždy běží hůř, než před nimy. A pak taky proto, že abych si mohl zaktualizovat Widle, musím si nejprve zaktualizovat aktualizátor Widlí. No kurva!

Po úspěšné aktualizaci aktualizátoru se vyhledávají aktualizace samotného systému. Trochu mě děsí, jak jsem to už hodně dlouho (nikdy) nedělal, že jich bude hodně, a bude to na hodně dlouho. Po chvíli vyhledávání mi systém zdělil, že těch důležitých aktualizací je pro tentokrát jen 19. A je fajn, že se dá dostat na jejich seznam a nastavit, které se mají opravdu nainstalovat.

Screenshot jsem udělal později. To už byla situace mnohem horší. Napoprvé jich opravdu bylo jen 19.

Méně fajn je, že ani jedna z položek nenaznačuje existenci Direct2D, ani DirectX. Zkusím tedy poslední Framework a poslední Aktualizace systému. Aktualizace proběhly úspěšně.

- ”Spustit Zoner Photo Studio 18?” 
- “Jasně!”
- “Program nejde spustit”

No co, jedna aktualizace Windows jestě nikoho nespasila. Zkusím to znovu. Už nemusím aktualizovat aktualizátora. Rovnou se dostávám na seznam důležitých aktualizací. Tentokrát je poněkud delší. Stále neobsahuje položku Direct2D, ani DirectX. Ale obsahuje položku Service Pack. To zkusím. To by mě mohlo posunout.

Aktualizace proběhly úspěšně. Instalace Service Packu proběhla úspěšně.

- ”Spustit Zoner Photo Studio 18?” 
- “Jasně!”
- “Program nejde spustit”

Do hajzlu už! Já to nedávám. Na tohle nemám nervy. Jdu si nalýt panáka. Na Mac OS jsem v životě nezažil, že bych měl aktualizovat ovladač grafické karty. Natož, aby mi po jeho aktualizaci stále něco chybělo a neběželo. Někdo vzdělanější by mi mohl vysvětlit, jak to, že nejrozšířenějším operačním systémem na světě se stala tahle hromada navzájem nespolupracujících hovadin. 

Až vychladnu, zadám do Googlu znovu dotaz na Direct2D. Po 14 stránkách informací, že se to zprovozní přes Windows Update, najdu na 15. stránce podezřelou hackerskou stránku, na které je link vypadající, že míří kamsi hluboko do stránek samotného Microsoftu. A tam je ke stažení instalátor s naprosto nesmyslným názvem. Když jsem se dostal až sem, risknu, že dnešní noc strávím přeinstalováním totálně zavirovaného počítače. A nainstaluju to!

Zázrak. Zabralo to! Funguje to!!!
Po 3 hodinách boje mi Zoner Photo Studio 18 nic nehlásí a běží. Zkusím zadat GPS souřadnice. Kvůli tomu jsem si přece poslední 3 hodiny tak užil.

Tak na tohle okno 5 verzí nikdo nesáhl. Tedy kromě ikonek, které byly barevné a teď jsou nudně šedivé. To aby měla radost i snoubenka. Do prdele.