Koho budu volit za prezidenta

Taky už si to pořádně nepamatuji. Je to drahně let. Na přelomu let 2008 a 2009 nebyla zima tak třeskutá, jako například v únoru 2012. V Česku rozhodně teploty neklesaly k -20°C. Ale byla zima. A pak se z ničeho nic zavřely kohoutky. Ty s plynem.

Nejprve Rusko prohlásilo, že Ukrajina za plyn dluží nehorázné peníze a od 1. ledna 2009 plyn pro Ukrajinu přestalo dodávat. Jenže plynovod, který vede přes Ukrajinu, je jediná roura s ruským plynem do poloviny evropských zemí. Ruský Gazprom z počátku pouze snížil dodávky plynu o ukrajinský podíl. Vydrželo to týden. 5. ledna 2009 rusové vyrukovali s tím, že Ukrajina krade plyn, který je určen pro evropské zákazníky, a zavřeli kohoutek úplně. Rázem se zcela bez plynu ocitl celý Balkán včetně Maďarska a Slovenska. Do Česka vede ještě druhá roura z Norska. A tak v ČR poklesly dodávky plynu “jenom” o 80 % Začalo přituhovat.

Na scénu přichází Julia Tymošenko, tehdejší premiérka Ukrajiny. 18. ledna 2009 se s Putinem (tehdy byl zrovna jen premiérem Ruska, nikoli carem) dohodla na obnovení dodávek plynu. Podařilo se jí Putina ukecat, aby kohoutek zase otevřel. Já myslím, že mně, vám, slovákům, celému Balkánu, prostě nám všem zachránila ne-li holý život, tak alespoň pozadí od omrzlin. Nevím, co mu tenkrát dala. U těch jednání jsem nebyl. Ale pro Ukrajinu to výhodná smlouva rozhodně nebyla. Když vás medvěd drží za budoucí potomstvo, a za to, že vás pustí, chce jen vaši peněženku, přijde vám to jako velice férová nabídka.

Každý dobrý skutek ale musí být po zásluze potrestán. A tak, po té, co Julia Tymošenko přestala být v březnu 2010 premiérkou, byla v r. 2011 obviněna, a 11. října 2011 odsouzena na 7 let natvrdo. Oficiální žaloba hovoří o vině za nevýhodné podmínky smlouvy o dodávkách zemního plynu z Ruska. Ve skutečnosti byla uvězněna proto, aby nadále nemohla ohrožovat post a záměry momentálního prezidenta Ukrajiny.

Když se podíváme na současnou politickou situaci v Česku, na první pohled nás musí napadnout, že by to takhle mělo fungovat i u nás. Že by politik měl nést odpovědnost za svá špatná rozhodnutí. A že na té Ukrajině jsou hodně napřed. Bohužel, ikdyž uvěříme oficiálnímu vyjádření, tentokrát byl politik odsouzen za to, že někomu zachránil život. A bohužel se mu to nepovedlo zařídit levně. Mám pocit, že se nám (a tím myslím nám všem v celé Evropě) z podnikání, politiky a hlavně života vytrácí lidskost.

V únoru 2012 byla Julii Tymošenko navštívit v Charkovské věznici Zuzana Roithová, bývalá ministryně zdravotnictví a současná europoslankyně. Ne že by na Ukrajině byla něco platná. Setkat se s Tymošenko jí nebylo dovoleno. A vyjednat jakoukoli změnu ve výkonu trestu stejně ani nešlo. Ale byla tam. Je to jenom gesto. Gesto lidskosti.

Můžete něco podobného říct o kterémkoli jiném kandidátu na post prezidenta ČR? Toto je můj osobní důvod, proč budu v lednu 2013 volit Zuzanu Roithovou. Lidskost.