Nabídka Start

Začnu pozvolna, takovou drobnou vadou na kráse, která ale, jak je u Microsoftu zvykem, přetrvává již drahně let. Moje chyba je, že jsem si jí uvědomil teprve nedávno. Řeč bude o nabídce Start a jejím seznamu nejpoužívanějších aplikací. Konkrétně pak ve Windows 7, ale stejně tomu bylo ve Windows Vista i Windows XP. Jak tomu bylo dříve, to už si nepamatuji, tudíž nemohu posoudit.

V uvedeném seznamu se (zpravidla) zobrazuje 10 nejčastěji spouštěných aplikací. Na tom není nic špatného. A aplikace lze jediným kliknutím také spustit. I to je naprosto v pořádku. potíž je, že spouštěné aplikace nejsou žádní drobečkové. Takový Adobe Photoshop se natahuje klidně 15 vteřin, než se vůbec objeví startovní okno. Do té doby není vůbec poznat, jestli program startuje, nebo ne. Za těch 15 vteřin stihne netrpělivý uživatel kliknout na řádek té samé aplikace klidně ještě dvakrát; v domnění, že systém uživatelovo přání napoprvé nezachytil.

A to se samozřejmě stává. Podle mě není chyba v systému, že nezareaguje napoprvé. Přijdete k počítači, zapnete ho, a hned jak se vám objeví pracovní plocha, chcete spustit internetový browser, správce souborů, prohlížeč obrázků, Word, Excel, Powerpoint a kdoví co ještě. Přitom ale na pozadí startuje antivir, firewall, defragmentace, Skype, atd. Není divu, že systém nepobere vše. Nelze mu to mít za zlé.

Jenže vy vidíte, že jedna aplikace nestartuje. A tak kliknete znova. Ne každá aplikace má omezení, že se dá spustit pouze jednou. Když konečně vše naběhne, máte internetový browser spuštěný 3x a prohlížeč obrázků 2x. A proč to?

Položky v nabídce Start nemají stav pro stisknutí myši. mají pouze stav 1) výchozí a 2) po najetí myši. To, že jste kliknuli, a že to systém zaznamenal, není nijak indikováno. A to je chyba! Je to malá chyba. Nic, co by uživatele omezovalo v práci. Ale naštve to. Naštve to pokaždé, když zapnete počítač, resp. i když ráno přijdete k počítači, který nevypínáte. Tedy naštve to 360x ročně. A to jenom proto, že designér, který měl u Microsoftu nabídku Start na starosti, neumí vytvořit obrácený Embos.

Dávám jeden černý puntík.