Nový Seznam email

 

Nový vzhled Seznam emailu jsem “obdržel” na přelomu listopadu a prosince r. 2012. Snažil jsem se nedat na první dojem. Snažil jsem s ním sžít. Dal jsem tomu jeden a půl měsíce. Ale nejde to. Nový Seznam email je prostě plný chyb.

Hned první věc, která člověka zvedne ze židle, je řazení zpráv. Samozřejmě, že je možné nastavit si, aby se zprávy řadily podle data, velikosti, odesilatele, a kdo ví čeho ještě. 

To je funkce pro e-mail klienta naprosto běžná a naprosto nepostradatelná. Výchozí nastavení je Od nejnovější. I to je naprosto v pořádku. V pořádku ale není, že si prohlížeč toto nastavení nepamatuje. Přijdete k počítači druhý den, přihlásíte se do mailu a opět máte zprávy seřazeny od nejnovější. Přestože jste si 100% jisti, že jste to včera přenastavili. A není to prohlížečem. Nefunguje to v Chromu, ve Firefoxu, ani v Exploreru. Nefunguje to pod Windows, ani na Mac OS. 

Další fatální chyba je, že toto nastavení je globální pro celý Seznam email. Nemůžete mít zároveň příchozí poštu seřazenou podle data a odchozí poštu podle adresáta. Změníte jedno, změní se to všude. 

Zajímavé je, že ve starém Seznam emailu tohle fungovalo výborně. Mohli jste si nastavit pro každou složku vlastní řazení a prohlížeč si to pamatoval. Dávám černý puntík.

 

S řazením zpráv souvisí další problém. Přijde vám několik zpráv, například 3. Necháte řazení příchozích zpráv nastavené Od nejnovější a otevřete (podle mě celkem logicky) tu nejstarší nepřečtenou, takže 3. odshora. Přečtete si ji a smažete. Logicky se otevře nějaká jiná zpráva, když ta právě otevřená právě přestala existovat. Je pravda, že rozhodnout, která jiná zpráva by se teď měla otevřít, není úplně triviální. A tak se na toto rozhodnutí programátoři u Seznamu úplně vybodli. Otevře se zpráva Následující. Jenže při řazení Od nejnovější je zpráva Následující zprávou Starší. Prostě se vám zobrazí zpráva, kterou jste si přečetli už včera. Musíte kliknout na tlačítko Předchozí (šipka doleva). Zprávu si přečtete, smažete a otevře se vám zase ta zpráva ze včerejška. No není to k zbláznění? Dávám černý puntík.

 

Když seřadíte zprávy Od nejstarší, rázem se email chová správně. Otevřete zprávu třetí odspoda, přečtete, smažete, a otevře se zpráva Další, tedy Novější. Tedy ta, kterou jste ještě neviděli. Člověk má chuť zajásat, že alespoň něco funguje. 

Radost vám ovšem vydrží pouze do chvíle, než dojdete na poslední zprávu. Přečtete ji, smažete, a ona tam zůstane! Najednou se díváte na již neexistující zprávu. A teď pozor! Tato úžasná vlastnost zmrtvýchvstání je nezávislá na řazení zpráv. Stane se to pokaždé, když smažete Poslední zprávu v daném řazení. Starý Seznam email se tak hloupě nechoval. Dávám černý puntík.

 

A ještě jedna, byť menší, chyba s řazením zpráv souvisí. Pokud se vám výpis zpráv nevejde na jednu stránku, samozřejmě máte k dispozici tlačítka pro pohyb po stránkách: Na začátek, O jednu dozadu, stránka 1, 2, …, O jednu dopředu, Na konec. A je pěkné, že jsou na obou koncích výpisu, tedy na prvním a na posledním řádku dané stránky. Ale proč proboha nejsou na začátku 1. stránky?

 

Přesuneme se do Nastavení. Je pěkné, že si můžete vytvořit vlastní složky.

Je méně pěkné, nicméně pochopitelné, že nemůžete změnit, natož smazat systémové složky, jako Doručené, Odeslané, nebo Koš. Vývojáři přišli s geniálním nápadem rozšířit ty systémové složky o Archiv. Složka s tímto jménem je podle mého docela praktická. Takže je od autorů také pěkné, že ji přidali. Tedy bylo by to od nich pěkné, kdyby jsem přesně stejně pojmenovanou složku neměl vlastnoručně vytvořenou na Seznamu už 10 let. A ta systémová nejde smazat. Tak mám složky Archiv dvě. A to pěkné není.

Další pěkná věc v Nastavení je záložka Informace o schránce

Dočtete se tu, kolik máte celkem zpráv, kolik složek a tak podobně. Ale nedočtete se tu, kolik zpráv máte ve které složce. A tuto informaci se nedočtete ani na stránkách výpisu zpráv. Kolik zpráv ve které složce máte, to je prostě tabu. Podle mě je to škoda. Obzvlášť, když ve starém Seznam emailu to tabu rozhodně nebylo. Alespoň se v Nastavení dočtete, kolik vaše pošta celkem zabírá MB. Akorát vás nesmí vyvézt z míry termín Obsazenost.

Skutečně jako drobnost se jeví fakt, že si nemůžete nastavit šířku sloupců ve výpisu zpráv. Přece jenom, jakmile vám přijde zpráva od někoho, koho nemáte v Adresáři, většinou se vám do sloupce odesilatele celá adresa nevejde. 

Rád bych si ten sloupec rozšířil. Pochopitelně to nejde interaktivně rovnou ve výpisu. Mnohem méně pochopitelně to ale nejde ani v Nastavení.

Celkově za drobnosti, které v Nastavení nejdou nastavit, dávám jeden černý puntík.

 

Uzavřeme Nastavení a pokusme se napsat zprávu. Narazíte hned při vyplňování adresáta. Dnes už je běžným zvykem, že jakmile začnete psát jméno, automaticky se vám nabízí seznam vámi používaných jmen, které byste snad mohli chtít. Ten se zužuje s tím, jak přidáváte znaky. Fungují tak řádky pro zadání URL, řádky vyhledávačů, řádky s vašimi údaji. Funguje tak adresa v Seznam emailu, co pamatuji. 

Ve všech zmíněných případech, když pomocí šipek na klávesnici vyberete správný text a stisknete Tabelátor, stanou se dvě věci. Vybraný text se vloží do pole, do kterého jste psali a kurzor se přesune do dalšího pole. V novém Seznam emailu ne! V novém Seznam emailu se kurzor přesune do dalšího pole. Vybraný text se nikam nevloží. Vybraný text se zahodí. Jako byste nic nevybrali. To není chyba. To je schválnost. Dávám černý puntík.

 

Při psaní samotné zprávy máte k dispozici tlačítka pro formátování textu. Pokud nechcete text formátovat, máte možnost přepnout na Prostý text. To je v pořádku. Ovšem, když na tlačítko Prostý text kliknete, vyskočí varování.

I to je v pořádku. Tuto hlášku ale nelze trvale zakázat. Také nelze nastavit Prostý text, jako výchozí. V Nastavení pro to není volba. A nehrozí ani, že by si email pamatoval vaši poslední volbu a při příštím psaní nové zprávy vám rovnou formátovací tlačítka schoval. Dávám černý puntík.

 

Největší perla nového Seznam emailu přichází v podobě Potvrzení o přijetí zprávy. Už samotná Žádost o potvrzení přijetí je formulována špatně: Potvrdit přečtení

Je technicky nemožné zajistit, aby se žádost o to, že jste si dopis přečetli, objevila až po té, co ho dočtete. Naprosto pochopitelně se ta žádost objevuje hned, jakmile dopis otevřete. Toto chování nelze žádnému programátoru zazlívat. V tom případě ale odesilatel dopisu žádá o to, aby příjemce potvrdil, že mu dopis přišel. Nemůže ho žádat o to, aby potvrdil, že dopis přečetl. Navíc odesilatel potřebuje potvrzení od příjemce. Odesilatel příjemci nic nepotvrzuje. Ani přijetí, natož přečtení. Zatržítko by se tedy mělo jmenovat: Připojit žádost o potvrzení přijetí. Pokud to někomu přijde dlouhé, tak alespoň: Žádost o potvrzení přijetí. Úplně nejkratší, už ne zcela správný, ale ještě přijatelný by byl název: Potvrdit přijetí. Potvrdit přečtení je naprostá pitomost.

Ještě větší kravinu si ale přečtete, když vám přijde dopis, jehož přijetí je potřeba potvrdit. Výzva zní: Vyzvat adresáta k potvrzení o přečtení zprávy

Já jsem v tomto případě adresát. Já se mám vyzvat, abych potvrdil přečtení zprávy? Už ta Obsazenost nás měla varovat, že texty má na svědomí tatar.

Ono to má být obráceně. U zatržítka na straně odesilatele mělo být to, co se ukazuje příjemci. A příjemci se mělo ukázat to, co je u zatržítka na straně odesilatele. Pro vývojáře drobná záměna. Zajímalo by mě, jak by se vývojář tvářil, kdyby se podobně nepatrně spletla banka a jeho výplatu mu z účtu odečetla, místo aby jí přičetla. Dávám černý puntík.

 

Nový Seznam email je Skokan těchto stránek. je to první aplikace, které se podařilo nasbírat 7 teček. A zároveň je to první aplikace, které se to podařilo v jediném článku. Gratuluji. Nový Seznam email si Berušku opravdu zaslouží.