Používáte Microsoft Office? Proboha proč?

Jako obyčejně, začala i tato anabáze úplně nevině. Snoubenka prohlásila, že potřebuje, abych jí do počítače nainstaloval Microsoft Office. Ve skutečnosti trvala na verzi před příchodem placatého designu Windows 8, tedy MS Office 2007. Já ale nemám doma volně loženou instalaci ničeho takového. 

Zastávám názor, že tak špatný software je i zadarmo příliš drahý.  

Pro klid u rodinného krbu jsem se přeci jenom jal podívat, co by ta sranda stála. Na začátku jsem si říkal, že by třeba šlo dodatečně legalizovat libovolnou starší verzi. Nešlo. Tak kolik peněz společnost Microsoft chce za fungl nový Office? Rychle jsem se proklikal přímo do obchodu Microsoftu, a tam mi poklesla čelist. Momentálně se dá pronajmout Office 365 a koupit Office 2016. Pronájem mě nezajímá, hledám normální verzi zakoupenou na pořád. Úplně nejočesanější verze, Office 2016 pro domácnosti, obsahuje pouze Word, Excel, PowerPoint a nevím k čemu dobrý OneNote. Neobsahuje ani Outlook! Přestože v názvu tohoto produktu je pro domácnosti, jedná se o 1 instalaci na 1 počítač. Žádné rodinné balení se nekoná. A stojí krásných 4 099 Kč.

Obrázek odkazuje do e-shopu Microsoftu.

To mi tedy promiňte, ale mě to přijde trochu nadsazená cena za:

- celkem slušný tabulkový procesor
- zbytečné klikátko na prezentace
- textový editor, ve kterém se text psát nedá, zato se v něm dá celkem kreslit 

Méně očesaná verze, Office 2016 pro domácnosti a podnikatele, obsahuje navíc Outlook a OneDrive. Upřímně, netuším, co přesně znamená, že je on-line služba součástí balení. Ale nemusím vědět všechno. Stále je řeč o 1 instalaci na 1 počítač. To celé za neuvěřitelných 7 699 Kč.

Obrázek odkazuje do e-shopu Microsoftu.

Jinými slovy, jedna instalace samotného MS Outlooku 2016 vyjde na 3 600 Kč. To mi promiňte, ale to se u Microsoftu asi posrali.

Abych šanci, že dostanu infarkt, ještě pojistil, podíval jsem se na ceny samotného operačního systému. Je pěkné, že pro majitele Windows 8 jsou Windows 10 zdarma. Pokud bych se ale rozhodl pořídit si Windows 10 nanovo, zaplatím 3 699 Kč za verzi Home, nebo 7 699 Kč za verzi Pro.

Obrázek odkazuje do e-shopu Microsoftu.

To mi promiňte, ale za schweinehunt, který si ani není jistý, jestli chce být desktop, nebo dotykový, je ta částka přes čáru.

Je pravda, že toto jsou oficiální ceny přímo na stránkách Microsoftu. Tedy ceny zcela nepochopitelně zcela nejvyšší. Je pravda, že stačí navštívit stránky Alzy, a rázem ušetřím cca 15%. Když budu ještě chvilku hledat, dostanu se na ceny o 20% nižší. A je pravda, že web Microsoftu se vůbec nezmiňuje o OEM verzi svých produktů. 

Co mě ale pobavilo, je porovnání plných verzí a OEM verzí. Za to, že si nebudu moci nainstalovat operační systém na jiný počítač, až mi ten současný odejde, ušetřím 400 Kč. Tomu se říká kanadský žert!

Obrázek odkazuje na stránky Alza.cz

Dost bylo podivování se nad cenovou politikou softwarového giganta. Pojďme se jen tak pro srovnání podívat jak by podobná situace dopadla u předražené Jablečné konkurence. Přiznám se na rovinu, že doklikat se nějakých cen na stránkách Apple je o poznání těžší, než u Microsoftu. Nicméně není nemožné dopracovat se k seznamu aplikací, které jsou přibalené k novému operačnímu systému.

Obrázek odkazuje na stránky Apple.com

Důležité jsou poslední 3 obrázky: 

- Třetí od konce je Pages - textový editor. 
- Hned vedle něj je Numbers - tabulkový procesor. 
- A poslední je Keynote - editor prezentací. 

Všechny 3 jsou v ceně operačního systému. A pokud vím, je to mu tak už minimálně 3 verze operačního systému zpátky.

Nyní samozřejmě musí přijít otázka, kolik stojí ten operační systém. Hledal jsem velice dlouho, a nepřišel jsem na to, jak poslední OS X El Capitan koupit. Upgrade z předchozí verze je zdarma.

Obrázek odkazuje na stránky Apple.com

Předchozí verze, OS X Yosemite, se ale také nedá koupit. Dá se na ni upgradovat z předchozí verze. Předchozí předchozí verze je OS X Mavericks. Ani ta se nedá koupit. Lze na ni upgradovat z předchozí verze. Začíná to připomínat ruskou Matrjožku. Ale předchozí předchozí předchozí verze je OS X Mountain Lion. Ta se koupit dá. Na stránkách Apple.com/cz za 549 Kč.

Obrázek odkazuje do e-shopu Apple.

Když budu trvat na tom, že si Pages, Numbers a Keynote přece jenom normálně pořídím v obchodě, dopracuji se po nějaké době urputného boje na webové stránky obchodu iTunes, kde je každá výše zmiňovaná aplikace po 19.99 USD (549 Kč).

Obrázek odkazuje do e-shopu iTunes.

Předražená jablečná konkurence? Opravdu jsem to napsal? Operační systém stojí u Apple 550 Kč. U Microsoftu ta nejlevnější a nejhloupější verze 2 800 Kč. Balík Office u Apple maximálně 1 650 Kč, ale spíše nic. U Microsoftu minimálně 3 400 Kč, ale spíše dvakrát tolik. 

Teď by mě zajímalo, kde se berou ty vtipy o uživatelích Apple, kteří jásají, že je něco “jenom za 99 USD”.

Chápu, že spousta uživatelů má i jiné, skutečně objektivní důvody, proč se křečovitě držet operačního systému Windows. Ale ty Office? Z mnoha dalších alternativních možností bych rád vyzdvihnul jednu, která nevím proč, není zase až tak známá. Jmenuje se Google Drive.

Obrázek odkazuje na stránky Google.com

V názvech je trochu chaos. Původně se služba jmenovala Google Docs. Později byla spojena s úložištěm Google Drive. A v české mutaci služeb Google je to Disk. Funguje podobně, jako Microsoft Office 365. Jenom funguje už od r. 2007. A pokud vám stačí 15 GB místa, je zcela zdarma.

Obrázek neodkazuje nikam, neboť je to screenshot z mého osobního Disku.

Na začátku článku jsem se zmínil, že považuji MS Office za software, který je i zadarmo drahý. Na konci článku opravdu nechápu, jak někdo může ze všech možných kancelářských balíků, které na světě jsou, používat ten nejhorší a přitom nejdražší.