Skype - Update

Jednou ráno zapnu počítač. Ještě před tím, než se nastaví kalibrace monitoru a spustí antivir, už uprostřed obrazovky svítí okno Skypu. Ne klasický seznam kontaktů, ale aktualizace. Stále žasnu nad tím, jak tyle naserware dokáží při startu počítače předběhnout i životně důležité funkce systému.

Nejednalo se obyčejný update Skypu ale o cosi s názvem Click to call Pravděpodobně naprosto nepostradatelný plugin do internet browseru. Vzhledem k tomu, že Skype zcela v rozporu se záměrem jeho tvůrců nepoužívám pro call, a to jako že vůbec, bych rád co nejrychleji odkázal zmíněnou instalaci do patřičných mezí. Jenže ono popisované okno nemá klasická tlačítka Yes a No. Má pouze tlačítko Next a maličké zatržítko přibližného znění: "Chcete tohle nainstalovat?". Odstraňuji tedy zatržení u dotazu a klikám na Next v bláhové víře, že následující obrazovka bude něco ve smyslu: "Tak si trhni nohou a sbohem". Ale kdepak. Nepostradatelný plugin, jsa si vědom své nepostradatelnosti, se jal instalovat.

Klikám tedy hbitě na křížek pro vypnutí okna. Pochopitelně nereaguje. "Na mě si ty zmetku nepřijdeš", říkám si, a tisknu klávesovou zkratku Ctrl + Alt + Del. Na modré obrazovce (Windows 7) volím položku "Stustit správce úloh". Jakmile se správce spustil, vybírám instaler Skypu a nekompromisně ho ukončuji.

Vypnul se Skype. Program jako takový. Zmizelo, konečně, instalační okno. Po té, co konečně nastartoval antivir, zkalibroval se monitor a nastartovalo se vše, co nastartované být má, zkouším ručně spustit Skype. Objeví se chybová hláška, kterou jsem dosud neměl tu čest vidět: "Tato volba je platná pouze pro instalované produkty". Vypadá to, že Skype se mi podařilo nabořit. Dobře restartuji počítač. Třeba se vzpamatuje. Naštěstí tentokrát proběhl start bez jakýchkoli překvapení. Nicméně Skype neběží a pokus o ruční spuštění vede opět k výše zmíněné hlášce. Smiřuji se tedy s myšlenkou, že ten krám budu muset znovu nainstalovat.

A protože se snažím nebýt vyložený bordelář, spouštím nejprve Ovládací panely > Programy a funkce, kde nebohý Skype vyberu a dám Odinstalovat. Odinstalace proběhla úspěšně. Restartuji počítač. Start proběhl opět v pořádku. Kalibrace monitoru, antivir, tohleto, tamhleto, Skype.

Ano, nejprve nabořený a následně úspěšně odinstalovaný Skype bez mrknutí oka naběhl. Akorát chvilku otravoval s nastavením účtu. Tedy ne že by neznal moje přihlašovací údaje. Jen nabyl dojmu, že si chci změnit avatara a pokusil se najít web kameru. Může mi to někdo vysvětlit? Já to nechápu.